Szijjártó Péter: “Nem kívánunk semmilyen módon engedni, az nem lehet, hogy…”

Nem világos, hogy az energiaárak globális emelkedése rövid- vagy középtávon megállítható-e, de az biztos, hogy a kormány nem kíván semmilyen módon engedni Magyarország ellátásának biztonságából – szögezte le kedden Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető az amerikai tulajdonosi hátterű ExxonMobil Hungary budapesti irodaavató ünnepségén arról számolt be, hogy a cég kétszáz új munkahelyet hozott létre Magyarországon, így foglalkoztatottjai száma mára átlépte a kétezret.

Beszédében elsősorban a jelenlegi energiaválság kérdéseit taglalta, és kiemelte, hogy mára súlyos ellátási problémákkal néz szembe a világ, miután az ukrajnai háború és az annak nyomán elrendelt szankciók megállíthatatlannak tűnő áremelkedéshez vezettek.

„A duplájára emelkedő üzemanyagárral, a négyszeresére-ötszörösére emelkedő gázárakkal egész Európában szembesülni kell” – mutatott rá.

Hangsúlyozta: „itt mi Magyarországon az energiaellátás biztonságából nem kívánunk semmilyen módon engedni, az nem lehet, hogy a magyar emberekkel fizettesse meg bárki a szomszédban zajló háború árát”.

Szijjártó Péter aláhúzta, hogy a kormány minden egyes energiapolitikai célkitűzését annak rendeli alá, hogy az ország minél függetlenebb lehessen a globális energiapiac bizonytalanságaitól, a szélsőségesen kilengő árváltozásoktól.

„Ezért építünk atomerőművet és ezért kötöttünk hosszú távú szerződéseket a földgázvásárlásra keleti és nyugati irányba egyaránt” – fogalmazott.

Közölte, mindent megtettek annak érdekében is, hogy Magyarország ellátása a lehető legtöbb irányból biztosítható lehessen, és ennek fizikai lehetőségei mostanra adottak.

„Ha bárki jó ajánlattal tud előállni, azzal szívesen tárgyalunk” – mondta.

A miniszter közölte, hogy az elsősorban számviteli, könyvvizsgálói és adószakértői tevékenységet végző ExxonMobil Hungary képzési programot hajt végre ötszáz dolgozója számára az érintettek digitális készségeinek fejlesztése érdekében. Ennek költsége 216 millió forint, amelyhez az állam 108 millió forint támogatást nyújt.

Hozzátette: a vállalat folyamatos fejlesztései elengedhetetlenek voltak ahhoz, hogy Magyarország mára az üzleti szolgáltatóközpontok terén egyértelműen piacvezetővé vált a közép-európai régióban.

Te mit gondolsz? Ne felejtsd el megosztani! 

(Forrás: MTI)