Meghalt a magyar controllingpápa, dúsgazdag üzletember, mecénás, cégalapító

Elhunyt Horváth Péter, a stuttgarti központú Horváth nemzetközi vezetési tanácsadó cég felügyelőbizottságának tiszteletbeli elnöke – közölte az IFUA Horváth.

Horváthot a controlling úttörőjeként tartják számon német nyelvterületen. Még 1981-ben alapította meg Stuttgartban a Horváth vezetési tanácsadó céget, majd 1989-ben Budapesten az IFUA Horváthot, amely azóta Magyarország egyik legnagyobb vezetési tanácsadó cégévé vált.

Az anyacég ma több mint ezer magasan képzett munkatársat foglalkoztat Németországban, Magyarországon, Ausztriában, Svájcban, Romániában, Olaszországban, az Amerikai Egyesült Államokban, Szaúd-Arábiában és az Egyesült Arab Emírségekben.

Horváth Péter 1989-től 2001-ig volt a nemzetközi tanácsadó cég vezérigazgatója, 2001-ben lett a felügyelőbizottság elnöke, 2014-től 2021 végéig pedig helyettes elnöke.

Az év elején lemondott erről a tisztségéről, ekkor a felügyelőbizottság tiszteletbeli elnökévé választották a cégnél, amely ma Németország negyedik legnagyobb vezetési tanácsadó cége.

A cégalapító Magyarországon született, 1956-ban a forradalom során Ausztriába, majd Németországba menekült.

Horváth Péter 1973-ban a Darmstadti Műszaki Egyetemen megalapította az első németországi controllingtanszéket. Jelentős befolyást gyakorolt a controlling modern felfogására a vállalati gyakorlatban.

Őt tekintik e közgazdasági diszciplína megalapítójának német nyelvterületen, ő az, aki tudta, hogyan kell a tudományt és az oktatást összekapcsolni a vállalati gyakorlattal.

A Controlling című, 1979-ben megjelent alapművének immár a 14. kiadása látott napvilágot, és öt nyelvre fordították le.

Horváth Péter összesen több mint 40 szakkönyvet, számtalan szakcikket írt, és társszerkesztője volt a Controlling, a Wissenschaftsmanagement és a Familienunternehmen und Strategie című német folyóiratoknak.

Horváth Péter 1981-től 2003-ig a Stuttgarti Egyetem professzoraként oktatott. Vendégprofesszori feladatokat látott el olyan nemzetközi egyetemeken, mint New York, Bécs, São Paulo és Sanghaj.

Tudományos eredményeiért több egyetemtől díszdoktori címet kapott, Magyarországon a Budapesti Corvinus Egyetem és a soproni Nyugat-Magyarországi Egyetem ismerte el így munkásságát.

Nyugodjon békében.

(Kiemelt kép: horvath-partners.com)