Kitálalt a mentős a Gálvölgyi-botrányról: “Soha nem láthattuk még, hogy egy vezető a mentőszolgálat részéről előállt volna és…”

Vizsgálatot rendelt el a mentőknél a Belügyminiszter. Pintér Sándor azután döntött így, hogy az Országos Mentőszolgálat elismerte, hibázott a mentésirányító, amikor nem indított azonnal autót Gálvölgyi Jánosért a héten. A május eleji hívások hangnemét, és a mentősök tűrőképességét is ellenőrzik.

Az RTL Híradónak nyilatkozó mentős szakszervezet szerint a mentőszolgálat vezetőinek is vállalni kellene a felelősséget a hibákért.

Nemrég megszólalt Gálvölgyi János veje, aki kitálalt a botrányról: hogy pontosan miket mondott, ide kattintva kiderül.

Tavaly novemberben egy erősen vérző nőhöz hívtak mentőt Budaörsön. “Az első hívástól számítva több, mint egy órát kellett várni, ami édesanyámnak az életébe került” – mesélte el az RTL Híradónak Draxler Kata.

“Április végén egy sztrókos beteg várt 40 percig szintén Budaörsön, pedig a hívás időpontjában volt szabad mentőautó a közelben.

A mentőszolgálat, ha percben mondom, akkor olyan kettő-három percre van az ingatlantól, ahol a beteg volt” – mondta Spányik András.

Az Országos Mentőszolgálat akkor nem indított vizsgálatot, az RTL Híradónak annyit írtak, hogy szerintük nincs szó rendszerhibáról.

Mi tartottuk két oldalról a nővéremmel vezetés közben, merthogy annyira rosszul érezte magát – mondta Gálvölgyi János lánya, Dorka a Híradónak.

Gálvölgyi Jánost szerdán családja vitte kórházba, miután 40 percig hiába vártak a mentőkre.

Ezt az esetet két nap alatt kivizsgálta a mentőszolgálat. Arra jutottak, hogy a mentésirányító hibázott. Az ügyben a Budapesti Rendőr-főkapitányság is nyomozást indított. A Belügyminiszter ezek után vizsgálatot rendelt el a mentőknél – erről a Népszava írt elsőként.

A minisztériumtól az RTL Híradónak azt válaszolták: a mentésirányítás munkáját visszamenőlegesen ellenőrzik május elseje és 10-e között. Pintér Sándor kérésére vizsgálják a hívások hangnemét, az empátiát, a tűrőképességet és a kiérkezési időket is.

Azt is írták, ha a vizsgálat rendszerszintű problémákat talál, akkor a miniszter „a szükséges szervezeti, szervezési, személyi intézkedéseket – az azok jobbítására alkalmas módon és formában – megteszi”.

A vizsgálat a Magyarországi Mentődolgozók Szövetsége szerint is indokolt. “Tizenegynéhány ilyen hely van az irányításon, fent Budapesten, ahol a 104-es felvevőknek kéne ülni, 3 ül ott” – mondta Lengyel Tibor, a Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének alelnöke.

Lengyel több mint 10 éve mentőzik, azt mondja, kevés a mentős és sok a feladat, ezért gyakran okoz gondot a kocsihiány is. De nem csak a mentésirányítók munkáján kellene változtatni szerinte.

Soha nem láthattuk még, hogy egy vezető a mentőszolgálat részéről előállt volna és azt mondta igen hibáztunk, a rendszerben van esetleg hiba. Tehát ez soha nem kerülhet szóba, mindig egy dolgozóban találják meg a hibát, és hát már ez is egy probléma – közölte Lengyel Tibor.

Gálvölgyi Jánost negyedik napja ápolják a Semmelweis Egyetem Klinikáján. Információnk szerint jól reagál a kezelésekre, de nincs túl a közvetlen életveszélyen.

Itt láthatod az RTL Híradó tudósítását:

Te mit gondolsz? Ne felejtsd el megosztani!

(Kiemelt kép: RTL)