Extrém lehet az előttünk álló tél időjárása a meteorológusok szerint: olyan jelenséget figyeltek meg, ami aggodalomra adhat okot

Az Országos meteorológiai szolgálat a honlapján egy igen fontos és aggasztó jelenségre hívta fel a figyelmet, ami alapvetően befolyásolhatja az előttünk álló tél jellegét és teljes időjárását.

Ez a jelenség pedig a következő: “nem kezdett el befagyni az arktikus óceán, aminek akár jelentős következményei is lehetnek az előttünk álló tél szempontjából. A folyamat nincs még kellő részletességgel feltérképezve, ezért fontos figyelemmel kísérni, hogyan reagál a légkör a következő hónapokban.

Néhány fontosabb gondolat:

2020 szeptemberében az eddigi második legkisebb jégkiterjedést mérték az északi sarki óceánon

2020 októberében viszont már rekord alacsony a jégborítottság, a visszafagyás teljesen más ütemben halad, mint korábban

a nagytérségi légköri helyzet, a sós víz fokozott beáramlása és a jégmentes vízfelszín fokozott melegedése miatt pozitív visszacsatolási mechanizmusok működhetnek, amelyek segíthetnek késleltelni a visszafagyást

ha az átlagnál tartósan 15-20 fokkal magasabb marad a sarkkörön túli levegő hőmérséklete, az gyengítheti a poláris futóáramlást, ez pedig többnyire extrémebb időjárási kilengésekhez, erőteljesebb hidegbetörésekhez és meleg periódusokhoz vezethet” – írják az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársai.

Könnyen lehet tehát, hogy extrém hideg időszakokra és szokatlanul meleg periódusokra is készülhetünk ezen a télen. Nagy az esély tehát a hatalmas hőingásra, ami különösen megterhelheti szervezetünket.

Oszd meg, hogy mások is tudjanak róla!