A szakértő elárulta, ki lehet a felelős a halálos áldozatokkal járó hajóbalesetnél! Nem semmi, mi derült ki:
|A szakértők szerint egyértelmű a kishajó vezetőjének felelőssége a verőcei balesetnél, amennyiben bebizonyosodik, hogy a szállodahajó ütközött a kisgéphajóval. Ezt ugyanis hivatalosan még nem erősítette meg a rendőrség.
A szakértők azzal érvelnek, hogy a hajózási szabályok szerint a kishajó 1000 méternél kisebb távolságon belül nem keresztezheti a nagyobb útját, oldalról 30, hátulról pedig 60 méternél közelebb nem mehet hozzá.
Az, hogy a szállodahajó kapitányának érzékelnie kellett-e egy ilyen típusú ütközést, megosztja a szakembereket – derül ki ATV Híradó riportjából.
Komáromnál áll a svájci bejegyzésű, kétszintes szállodahajó. A Heidelberg orrán a partról is látható a sérülés azon a felvételen, amit a Telex tett közzé.
Ide kattintva láthatod az exkluzív felvételt! A szállodahajó Budapestről tartott Passauba. Útvonala pontosan nyomon követhető, erre ugyanis szigorú szabályok vonatkoznak, ahogy arra is, hogy két hajó milyen módon közelítheti meg egymást.
“Egészen kicsi, 30 méter távolságra már nem is mehet, sőt egy másik ponton leírja, hogy nem keresztezheti annak az útvonalát. Tehát a hobbihajók vezetőinek minden esetben elsőbbséget kell adnia és neki kell azzal tisztában lennie, hogy felelősen kell vezetnie a hajóját” – mondta Tóth Mihály, a Magyar Országos Hajózási szövetség szóvivője.
Az ATV Híradó stábjának nyilatkozó hajóskapitány szerint nem kérdés, hogy a verőcei balesetnél a kishajó irányítója mulasztott. Horváth Imre ráadásul azt is kizártnak tartja, hogy a szállodahajó kapitánya érzékelhette volna az ütközést.
“Egy ilyen szállodahajó közel kétezer tonna vízkiszorítású, mondjuk egy ilyen kishajó, nem tudom pontosan mekkora, de nyolcan voltak rajta, ez nagyjából mintha egy pillangó nekirepült volna egy hegynek, nagyjából ez ennyi” – tette hozzá.
Szakértők szerint szombat éjjel hajózásra alkalmas volt az idő a Dunán, így a kisgéphajón utazóknak látniuk kellett a Heidelberget.
“A szállodahajó először is a szabályos fényeit viseli, 6 km-re már lehet látni, 6 km-re hangsúlyozom. A másik az, hogy olyan fényár van ezeken a hajókon, hogy ha nem akarom, akkor is látom” – emelte ki a hajóskapitány.
Szalma Botond, a MAHART Zrt. korábbi vezérigazgatója szerint ugyanakkor a helyzet nem ilyen egyértelmű. Szerinte a szállodahajó kapitányának mindenképpen éreznie kellett az ütközést.
“A hajós azért van a hídon, és azért van éjszakai és nappali szolgálat, hogy lássa, hogy mit csinál. Ez a mese kategória, hogy egy hajós nem érzékeli, hogy nekiment valaminek és az mi volt, egy fát is érzékel egy jó hajós, ha nekimegy a hajója” – mondta Szalma Botond.
A hajózási szakember szerint a történtek után különösen fontos lenne, hogy a Komáromnál megállított szállodahajót ne engedjék tovább a hatóságok, hogy ne ismétlődhessen meg az, ami a Hableány balesete után történt – hangzik el az ATV Híradójának riportjában.
Itt láthatod te is a tudósítást:
Te mit gondolsz? Ne felejtsd el megosztani!