A köztársasági elnök közleménye után Magyar Péter felszólította Novák Katalint: “Valljon színt, hogy az Orbán-család utasítására…”

A Sándor-palota közleménye a “kegyelmi ügyként” megismert döntés dokumentumaival kapcsolatosan:

A köztársasági elnök a “kegyelmi ügyként” ismertté vált KEH/2787-6/2023 ügyiratszámú kegyelmi döntés kivizsgálását kezdettől teljes egészében támogatja, és ahogyan azt a Sándor-palota 2026. május 19-i közleményében kijelentette, kész együttműködni a Kormánnyal annak érdekében, hogy a közvélemény valós képet kaphasson erről a nagy közfelháborodást kiváltó esetről.

A miniszterelnöknek a köztársasági elnök részére címzett, a közösségi médiában a tegnapi napon megjelent közlése alapján a Sándor-palota sajnálattal vette tudomásul, hogy a Kormány nem működik együtt a kegyelmi ügy iratainak szakszerű, a közigazgatás gyakorlatának megfelelő átvételében.

Figyelemmel a felfokozott közérdeklődésre a Sándor-palota nem kívánja a Kormány elmulasztott együttműködésétől függővé tenni a hivatalos iratok nyilvános megismerhetőségét.

Erre a kivételes helyzetre tekintettel a Sándor-palota a honlapján közzéteszi a nyilvánosság számára a birtokában lévő hivatalos dokumentumokat – olvasható a közleményben.

A nyilvánosságra hozott iratokból megállapítható, hogy K. Endre ügye az igazságügyi miniszter 2023. évi IV. kegyelmi előterjesztésének részeként érkezett a Sándor-palotába április 19-én.

Az Igazgatóság által 2023. április 24-én készített felterjesztő feljegyzés szokatlan módon kétféle döntési változatot tartalmazott: egy elutasítót és egy kegyelmet engedélyezőt, miközben maga a feljegyzés egyértelműen az elutasítást javasolta.

Az elutasítás indokaként szerepelt a bűncselekmény jellege, az otthoni büntetés-végrehajtás ténye, valamint az, hogy az elítélt hamarosan eléri a nyugdíjkorhatárt. Emellett röviden bemutatta a kérelem tartalmát, a terhelt családi, szociális és egészségi körülményeit, továbbá megismételte a kérelem elutasítására tett javaslatot.

A köztársasági elnök 2023. április 27-én írta alá a határozatokat, azonban a szokásos eljárásrendtől eltérően az aláírt határozat nem került vissza az Igazgatósághoz. Az Igazgatóság csak utólag, az igazságügyi miniszter ellenjegyzéséből értesült arról, hogy Novák Katalin a javaslattal ellentétesen a kegyelmet megadó változatot írta alá.

A rendes ügymenet alapján a szokásos eljárásrend az lett volna, hogy az Elnöki Titkárság visszaküldi az igazgatóságnak az aláírt határozatokat, amelyeket az igazgatóság kísérőlevéllel és a felterjesztett iratanyaggal együtt továbbít az Igazságügyi Minisztériumba ellenjegyzés céljából.

Az ügyiratból a kegyelem indoka nem állapítható meg, a helyt adó döntés indokolását az iratok nem tartalmazzák

“A ma nyilvánosságra került információk után felszólítom Novák Katalint, hogy 3 év késéssel valljon színt, hogy az Orbán-család utasítására/kérésére adott-e kegyelmet Kónya Endrének” – közölte közösségi oldalán Magyar Péter.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Péter Magyar (@magyar_peter_official_the_man) által megosztott bejegyzés

Te mit gondolsz? Ne felejtsd el megosztani!