Tájékoztatót adott ki az adatvédelmi hatóság arról, mikor kérhet a munkáltató oltottságra vonatkozó adatokat
|Tájékoztatót tett közzé a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) arról, hogy a munkáltatók megismerhetik és nyilvántarthatják-e azt, hogy dolgozójuk beoltatta-e magát.
A hatóság számos megkeresést kapott mind a köz-, mind pedig a magánszférába tartozó szervezetektől annak kapcsán, hogy jogosultak-e kezelni – megismerni, nyilvántartani – a foglalkoztatottak új típusú koronavírus elleni védettségének tényére vonatkozó adatokat. A NAIH ezért tett közzé egy tájékoztatót.
Általános iránymutatásuk elsősorban a Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) hatálya alá tartozó jogviszonyokra irányadó, és az abban foglaltak kizárólag a jelenlegi járványügyi helyzetben alkalmazandóak.
A védettség ténye egészségügyi adatnak minősül, ezért a munkáltatónak csak bizonyos esetekben van joga ezt kérni a munkavállalótól. A NAIH álláspontja szerint a hatályos szabályok alapján munkajogi, munkavédelmi, foglalkozásegészségügyi, valamint munkaszervezési céllal, egyes munkakörökben vagy foglalkoztatotti személyi kör esetében szükséges és arányos intézkedésnek minősülhet a munkavállaló koronavírus elleni védettsége tényének munkáltató általi megismerése.
A hatóság azonban hangsúlyozza, hogy az egyéb, munkavégzésre irányuló jogviszonyokra – például a megbízási, vállalkozási típusú jogviszonyok, a közszférában ágazati jogszabályok alapján történő foglalkoztatás esetében – jogviszonyonként eltérő jogi szabályozás vonatkozik, ezért a hatóság álláspontja szerint indokolt és szükséges, hogy a jogalkotó egységesen rendezze a munkavégzésre irányuló jogviszonyok során a védettség tényének igazolásával kapcsolatos követelményeket.
A fentiekből látszik, hogy egyelőre nincs egységes szabályozás a kérdésben. Kérdés, hogy a jogalkotó rendezni kívánja-e a kérdést, és ha igen, mikor.
Te mit gondolsz? Ne felejtsd el megosztani!
(Kiemelt kép forrása: MTI)